Teknoloji Yararlı mı, Zararlı mı?

 Teknoloji Yararlı mı, Zararlı mı?
Okunuyor Teknoloji Yararlı mı, Zararlı mı?

Herkes şunu biliyor ki teknoloji gelişiyor. Bu herkesin bildiği nesnel bir şey. Biz yararlı mı zararlı mı bunu tartışalım. Teknoloji hızını koruyor. Hatta zaman ilerledikçe hızı da artıyor. Fakat bunun insanlara faydası oluyor mu buna bir göz atalım:

Teknoloji insanların günlük yaşantısındaki işlerini kolaylaştırır. Uzak mesafedeki akrabaların iletişimini sağlar. Özlemini giderir. Çocuklara derslerinde yardımcı olur. Bir haber kaynağıdır. İnsanlar teknoloji sayesinde haberleri çabucak öğrenebilir. Teknoloji beraberinde yeni mesleklerde getirir. Bunlar gibi sayamayacak yararları vardır. Bu gibi yararları olunca o zaman tamam diyemeyiz. Çünkü bunun yanında birde zararlar vardır. Faydalarının yanında zararları da göz ardı edilemeyecek kadar çok var. İşte zararları:

İlk olarak insanları tembelleştirir. Bilgisayar gibi teknolojik aletler bağımlılık yapar. Ayrıca yaydığı radyasyonlarla insanları kanser bile edebilir. Göz bozukluklarına yol açabilir. Uykusuzluk problemi yaratabilir. Baş ağrısına yol açar. Bazı kişilerde sinir yapar. Doktorlar bilgisayar kullanımını pek önermez. Ama 1-2 saatten bir şey olmaz. Bilgisayar kullanırken veya televizyon izlerken dikkat edilmesi gereken şeyler var. Mesela bilgisayar başında dik oturulmalı. Bilgisayarla arasındaki mesafe ayarlanmalı. Televizyon izlerken belli bir uzaklıkta olunmalı. Yoksa göz bozukluğu kaçınılmazdır. Ama bir çok kişi bunları bildiği halde dikkate almıyor. Bu yüzden çok fazla zararı da var. Bu anlatılanlar çok küçük bir kısmıydı. Ama bunların gerekliliği de pek fazla. Bu yüzden sağlığınız için dikkat edin. Eğer bilinçliyseniz zaten bunlardan pek etkilenmezsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın