Sony PS5′ i Tanıttı

 Sony PS5′ i Tanıttı
Okunuyor Sony PS5′ i Tanıttı
PlayStation 5 (PS5), Sony Interactive Entertainment tarafından geliştirilen yeni bir video oyun konsolu. 2019’te PlayStation 4’in katili olarak ilan edilen PlayStation 5 2020’in sonlarında piyasaya sürülmesi planlanıyor.
Platform iki çeşit başlatmak için beklenen, PlayStation Store üzerinden dijital dağıtım ile birlikte perakende oyun destek için bir Blu-ray uyumlu optik disk sürücü içeren temel PlayStation 5 bir sistem olarak ve dijital indirme desteğini koruyarak bir düşük maliyetli Dijital varyant disk sürücü eksik olacak.
PlayStation 5, PlayStation 4 ile aynı AMD markalı CPU koruyacak, ancak grafik performansında önemli iyileştirmeler sağlamak için yüksek hızlı veri akışı için tasarlanmış özelleştirilmiş bir katı hal sürücüsüne sahiptir.
Donanım ayrıca, ışın izleme yeteneğine sahip özel bir AMD GPU’ya, 4K çözünürlüklü ekranlara ve yüksek çerçevelere, gerçek zamanlı 3D ses efektleri için yeni ses donanımına ve çoğu PlayStation 4 ve PlayStation VR oyunuyla geriye dönük uyumluluğa sahiptir. PlayStation 5’in ilk haberi, Nisan 2019’te Wired dergisine verdiği röportajda lider mimar Mark Cerny’den geldi.
2019’un başlarında, Sony’nin 31 Mart 2019’da sona eren çeyrek için finansal raporu, yeni nesil donanımın geliştirildiğini, ancak Nisan 2020’den daha erken bir zamanda çıkartılacağını doğruladı. Ekim 2019’daki ikinci bir dergi röportajında Sony, yeni nesil konsolunu 2020’in sonuna kadar dünya çapında göndermeyi planladığını söyledi. Mevcut donanım özellikleri Ekim 2019’da piyasaya sürüldü.
CES 2020’de Sony, platformun resmi logosunu açıkladı, hangi önceki PlayStation konsolları ve marka benzer minimalist stil izler.Cerny tarafından çevrimiçi bir sunumda tam özellikler verildi ve 18 Mart 2020’de Sony ve Digital Foundry tarafından yayınlandı.
PlayStation 5’in donanımı, AMD’nin 7nm Zen 2 mikro mimarisini, 8 GHz’de kapaklı değişken bir frekansta çalışan 3.5 CPU çekirdeği ile kullanıyor.GPU, AMD’nin rdna 2’i temel alan, değişken frekansta çalışan, 36 GHz’de kapaklı ve 2.23 TFLOPS yeteneğine sahip, özelleştirilmiş bir sistem-on-a-chip (SoC) ‘ dir. Hem CPU hem de GPU, AMD’nin SmartShift teknolojisini içeren ve bu sistemlerin sıklığını her iki yonganın mevcut faaliyetlerine dayanarak ayarlayan, çekilen ideal sabit gücü ve bir model SoC performans profilini hedef alan özel bir destek sistemi tarafından izlenir.
Örneğin, CPU daha düşük etkinlikte çalışıyorsa, yükseltme sistemi frekansını azaltabilir ve GPU’nun güç kullanımını veya soğutmayı etkilemeden daha yüksek performansta çalışmasına izin vermek için GPU’nun sıklığını artırabilir.
GPU, gerçek zamanlı ray takip render donanım ivmesini destekler. Tempest Engine adlı yeni bir ses teknolojisine sahiptir, bu da sadece bir Oyun içindeki yüzlerce ses kaynağının PlayStation 4 için 50’ye kıyasla ses çıkışı üretilmesinde hesaba katılmasına izin vermez, ama aynı zamanda bu sesin son kullanıcının cihazına ve tercihlerine göre nasıl sunulduğu.sistem, 448 Gb/s bant genişliğine sahip 16 GB GDDR6 SDRAM’e sahiptir.

Yapılan Yorumlar
 • Hüsamettin dedi ki:

  Siyah olanı çok beğenedim umarım fan yapımı değildir. Bir de fiyatı 🙁

 • ilhan dedi ki:

  Özellik olarak oldukça güzel. Alıp oynamak isterim fakat ülkemizdeki fiyatını merak ediyorum. Büyük ihtimalle alamayacağımız bir fiyattan ülkemize girecektir.

 • Celil KILIÇ dedi ki:

  Adamlar çok harika bir konsol yapmış ancak ülkemizdeki fiyatı çok yüksek. Bir yerde görmüştüm italyaya gidip oradan alıp tatil yaparak dönmek daha karlı oluyormuş. İsteyen arkadaşlar o şekil bir eğlenceye katılabilirler 🙂

 • Furkan dedi ki:

  Türkiyede artık ps alıp oynamak zengin işi oldu o yüzden bakmakla yetiniyoruz

 • technosfer dedi ki:

  Bakalım ülkemizde ki fiyatı ne kadar olacak? Umarım çok uçuk olmaz da alıp deneyimleyebilirim.

 • serhan dedi ki:

  playstation artık iyice lüks olucak böyle giderse. umarım bizim gibi ülkeler için daha iyi bir fiyat politikası yaparlar. Parayı göz önünde bulundurmazsak tasarımsal olarak çok güzel duruyor. Ben alacak olsam büyük ihtimal yatay versiyonunu alırdım

 • Furkan Başkak dedi ki:

  heyecanla bekliyoruz. ps4 sonrası neler katılabilir diye yenilikleri de merak ediyoruz.

 • ibrahim şenuysal dedi ki:

  Türkiye piyasasına göre çok pahalı lakin kesinlikle alacak olan kişiler çıkar

 • Arda dedi ki:

  Ülkemizdeki fiyat problemi hakkında yorum yapmayacak olursam dün geceki sunum da mükemmeldi, Playstation 5’de mükemmel görünüyor. Ne kadar söylensek de satın alacağız sanırım. Kendimi artık mecbur hissediyorum. 😀

Bir Yorum Yapın