5G Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

 5G Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?
Okunuyor 5G Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

4.5G Nedir?

Mobil operatörler tarafından kurulan veri iletişim ağlarını kapsayan teknolojilerie 4G ismi verilir. Ülkemizde 4G’nin daha gelişmiş hali; 5G’ye hazırlık aşamasında bir teknolojinin kullanıldığını belirtmek için 4.5G ismi kullanılmakta.

Mobil cihazlara internet erişiminde yüksek hızlar sunan 4.5G ile mesajlaşma, görüntülü görüşme gibi hizmetler yüksek performanslarla gerçekleşmeye başladı.

2009 yılında 3G teknolojisine geçiş yapan Türkiye o yıllarda mobil internet bağlantı hızında önemli bir gelişme elde etmişti. 1 Nisan 2016’da hizmete giren 4.5G teknolojisiyle bu performans daha da arttı.

Günümüzde son model akıllı telefonların sahip olduğu; 2G ve 3G teknolojilerinin devamı olan 4.5G’ nin yüksek internet hızından yararlanmaktayız. Peki bu teknolojiyle hayatımızda nasıl kolaylıklar sağladı?

4.5G’nin Hayatımıza Katkıları

 • Bağlantı hızımız 10 kat arttı ve daha kaliteli mobil erişim hizmeti sağlar.
 • Düşük gecikme süreleriyle tüketiciler bilgiye daha hızlı erişim sağlar.
 • Frekans bantlarıyla tüketicilere daha geniş bir kapsama alanı ve daha güvenilir bir hizmet altyapısı sunar.
 • Artan kapasite sayesinde aynı anda birden çok kullanıcının ihtiyacına yanıt verir.
 • Bulut servisleri üzerinde geniş bir depolama alanı sağlar.

Henüz ülkemizde kullanıma hazır olmayan 5G teknolojisi için geri sayım başladı. Peki ne zaman bu hizmete erişebileceğiz? Tahminlere göre ilk olarak 2021 yılında deneyimleyebileceğimiz hizmet öncelikle belirli merkezlerde kullanıma sunulacak. Altyapının uygunluğuna göre ise zamanla yaygınlaştırılacak olan hizmet ülke genelinde kullanıma en erken 2022 yılında başlayacak.

Ülkemizde ilk olarak İstanbul Havalimanı’nda kullanılacak olan 5G hizmetinin kendini ön plana çıkaracak avantajlarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Mobil ağ servislerinin tükettiği enerji maliyetlerinde %90 azalma sağlayacak. Bit başına iletilen güç tüketimi 1000’de 1 kat aşağı düşecek.
 • İndirme süreleri hızlanacak. Yüksek çözünürlüklü bir filmi indirme süresi 5-10 saniye hızlanacak.
 • Gelecekte hayatımızı kolaylaştıracak çoğu teknolojinin arkasında 5G desteği olacak.
 • Cihazlar arası etkileşim 30-60 milisaniyeden 4 milisaniyeye düşecek.
 • 5G ile ihtiyacımız olan birçok veriye, cihazlarımızın depolama alanından erişmek yerine, doğrudan bulut sisteminden ulaşabileceğiz. Üstelik işletim sistemlerine bulut sistemleri üzerinden bağlanabileceğiz. Google Fuchsia ve Windows Core bu işletim sistemlerinin öncüsü olacak iki isim.

Yapılan Yorumlar
 • Meriç dedi ki:

  […] Teknoloji kategorisinde haberler sizi global dünyaya taşıyacak nitelikte donatılmıştır. 5G türkiye iletişim sisteminin uygulanması ve ülkemizi girişi gibi faydalı bir makale okuyabilirsiniz. […]

Bir Yorum Yapın